یک مقام وزارت ارشاد: سایت های ثبت شده بدون تذکر فیلتر نمی شوند

جـــرس: درحالیکه پایگاههای اطلاع رسانی، وبلاگ ها و سایت ها، همچنان مشمول فیلترینگ و عدم دسترسی کاربران داخلی توسط نهادهای حکومتی می شوند، مسئول ستاد ساماندهی پایگاه‌های اینترنتی و خبرگزاری‌های غیردولتی وزارت ارشاد از اتمام کار پالایش اطلاعات همه پایگاه‌های اینترنتی که از سال 1385 در این ستاد ثبت شده‌اند، تا 12 بهمن ماه امسال خبر داد.

به گزارش مهر، محمدصادق افراسیابی با اشاره به پایان مهلت اصلاح اطلاعات پایگاه‌های اینترنتی ثبت شده در تارنمای ستاد ساماندهی پایگاه‌های اینترنتی (آخر آذر 90) گفت: تعدادی از همکاران ستاد ساماندهی پایگاه‌های اینترنتی و خبرگزاری‌های غیردولتی مامور شده‌اند تا اطلاعات تمام پایگاه‌های اینترنتی را بررسی کرده و در اسرع وقت نتیجه را برای حذف پایگاه‌های دارای اطلاعات نادرست اعلام کنند.

وی افزود: با توجه به ارتباطی که با سازمان ثبت احوال ایجاد شده است، اگر هویت صاحبان پایگاه‌های اینترنتی شامل اطلاعات شناسنامه و کارت ملی دارای ایراداتی باشد، این موضوع به سرعت رسیدگی شده و این ستاد ظرف 24 ساعت از نتیجه موضوع مطلع خواهد شد.

مسئول ستاد ساماندهی پایگاه‌های اینترنتی و خبرگزاری‌های غیردولتی وزارت ارشاد اضافه کرد: پس از اعلام فراخوان ستاد ساماندهی پایگاه‌های اینترنتی و خبرگزاری‌های غیردولتی برای اصلاح پایگاه‌های اینترنتی حجم نسبتاً قابل توجهی از اطلاعات پایگاه‌ها اصلاح شده و همکاران این ستاد هم اکنون مشغول بررسی اطلاعات برای مشخص کردن پایگاه‌هایی هستند که هنوز دارای اطلاعات نادرست هستند.

افراسیابی با اشاره به اینکه اطلاعات پایگاه‌های اینترنتی از سال 1385 ثبت شده است، تاکید کرد: مسلماً بررسی اطلاعاتی که طی 5 سال در ستاد ما به ثبت رسیده، زمان‌بر است، ولی این کار تا آغاز دهه فجر یعنی 12 بهمن ماه انجام خواهد شد.

به گفته این مقام مسئول در وزارت ارشاد پس از اتمام بررسی اطلاعات پایگاه‌های اینترنتی، فهرست اسامی پایگاه‌های اینترنتی و خبرگزاری‌های غیردولتی حاوی اطلاعات نادرست به دبیرخانه کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه اعلام خواهد شد و پس از تایید کارگروه تارنماهای دارای اطلاعات نادرست از تارنمای ستاد ساماندهی حذف خواهند شد.

وی درباره لزوم اعلام اسامی پایگاه‌های اینترنتی دارای اطلاعات نادرست به کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه ادعا کرد: هم اکنون ثبت یا عدم ثبت یک سایت در نوع تصمیم گیری دستگاه قضایی کشور موثر است و اگر تارنمایی در کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه مقصر شناخته شود، اما در تارنمای ساماندهی به ثبت رسیده باشد برای حذف مطلب مجرمانه تذکر دریافت کرده و هیچ گاه راساً فیلتر یا مسدود نخواهد شد.

ادعای این مقام دولتی در حالیست که تعداد پر شماری از سایت ها و پایگاههای اطلاع رسانی مراجع تقلید، احزاب سیاسی، شخصیت های مردمی و منتقد دولت، و همچنین نهادها و تشکل های مستقل، طی سالهای اخیر – بویژه – ماههای پس از انتخابات ریاست جمهوری- بدون هیچگونه "تذکری" مشمول فیلترینگ و عدم دسترسی کاربران قرار گرفته اند.

مسئول ستاد ساماندهی پایگاه‌های اینترنتی و خبرگزاری‌های غیردولتی وزارت ارشاد ادامه داد: دادسراها و دادگاه‌های مرتبط با رسانه نیز عمدتاً در صورتی که یک پایگاه اینترنتی در ستاد ساماندهی پایگاه‌های اینترنتی و خبرگزاری‌های غیردولتی به ثبت رسیده باشد، این حق را برای مدیر مسئول تارنما قائل می‌شوند که در دادسرا یا دادگاه حاضر شده و از خود دفاع کند.

به گفته این مقام مسئول، تاکنون اطلاعات حدود 30 هزار سایت و وبلاگ در تارنمای این ستاد به ثبت رسیده است.

0 comments:

ارسال یک نظر