مدیرکل بی‌بی‌سی: ایران از فشار بر بستگان کارکنان بی‌بی‌سی دست بردارد

جرس: مارک تامپسون، مدیرکل بی‌بی‌سی در یک گفتگوی تلویزیونی گفت که هدف ما از موضع گیری در رابطه با فشار بر خانواده کارکنان بخش فارسی بی بی سی از سوی ایران این است که "به طور علنی از مقامهای ایران بخواهیم دست از این کارها بکشند".

به گزارش بی‌بی‌سی فارسی، آقای تامپسون که در برنامه اندرو مار، خبرنگار بی بی سی حاضر شده بود تاکید کرد که به دنبال آن هستیم که با اعتراض علنی "از سایر دولتها بخواهیم هر چقدر می توانند روی ایران فشار بیاورند و امیدوار باشیم که این شرمساری، مسببان این اعمال را به تجدیدنظر وادار کند."

ماموران امنیتی ایران در هفته های اخیر اعضای خانواده یا نزدیکان تعدادی از کارمندان بی‌بی‌سی فارسی را بازداشت و از این طریق تلاش کرده‌اند که کارمندان بی‌بی‌سی را تحت فشار قرار دهند.

بی‌بی‌سی برخوردهای مأموران امنیتی ایران با اعضای خانواده عده ای از خبرنگارانش را محکوم کرده و آن را اقدامی غیر انسانی خوانده است.

آقای تامپسون در برنامه اندرو مار که برنامه ای پرطرفدار در میان سیاستمداران است، در باره بازداشت بستگان یکی از کارکنان بی بی سی فارسی گفت "متاسفانه این یک رویه فزاینده شده، ولی در یک مورد خاص، خواهر یکی از همکارانمان در بی بی سی فارسی در تهران بازداشت شد. اتهاماتش نامشخص بود و در سلول انفرادی نگهداری می شد. او تهدید و مرعوب شد و به خاطر دلایلی که نمی خواهم وارد جزییاتش شوم، برای ما و او کاملا روشن بود که این بازداشت یقینا با این واقعیت که خواهرش در بخش فارسی بی بی سی در لندن کار می کند، مرتبط بود."

اندرو مار خبرنگار بی بی سی گفت که "تا آنجا که می دانم، این مورد خاص ارعاب، بخشی از یک رویه است. مطالب افترا آمیز و حملات عجیب و غریبی به این بخش صورت گرفته."

آقای تامسپون هم گفت که درست است اما "متاسفانه وضع بدتر می شود" و اضافه کرد که "این حملات با دو نیت خاص صورت می گیرد. یکی، ارعاب کارکنان برای دست کشیدن از کار در این بخش و استعفا از آن و دوم، اجیر کردن آنها به عنوان خبرچین برای دستگاه های اطلاعاتی ایران در داخل بخش فارسی. متاسفم که شواهد روشنی در دست است که این حملات با هدف تاثیرگذاری منفی روی کار بخش فارسی بی بی سی صورت می گیرد و یک کارزار سیستماتیک است."

مدیر کل بی بی سی در پاسخ به این پرسش که با وجود تلاش برای ارسال پارازیت روی تلویزیون بی بی سی فارسی به منظور جلوگیری از دسترسی مردم ایران به آن، آیا بی بی سی فارسی کماکان یک منبع مهم خبری برای بسیاری از ایرانیان است؛ گفت: "درست است، ما بخش فارسی بی بی سی را چندین دهه پیش راه اندازی کردیم، ولی چند سال پیش یک شبکه تلویزیونی برای آن راه انداختیم و حالا هم برنامه های تلویزیونی و رادیویی و هم وب سایت داریم. مقامهای تهران پیوسته تلاش کرده اند که مخصوصا روی شبکه تلویزیونی ما پارازیت بیاندازند، اما حقیقت این است که مخاطبان ایرانی ما برای یافتن راه های دسترسی به برنامه های بی بی سی فارسی بسیار مبتکرند و بر اساس بازخوردی که می گیریم، می دانیم که میلیونها ایرانی برنامه های آن را می بینند و به اخبارش اتکا می کنند."

آقای تامپسون توضیح داده که "علت اتکای آنها (ایرانیان) این نیست که محتوای بی بی سی فارسی ضد حکومت است، به هیچ وجه ضد حکومت نیست، بی بی سی فارسی مانند سایر بخشهای دیگر بی بی سی بیطرف و منصف است. در حقیقت چند سال پیش مقامهای ایران خودشان گزارشی تهیه و اذعان کردند که این بخش بیطرف است، اما این گزارش اظهار می کرد که به خاطر همین بیطرفی این همه خطرناک است."

0 comments:

ارسال یک نظر

آخرین آخبار