گزارشگران بدون مرز: برای روزنامه‌نگاران زندانی کاری بکنید

خبر - مردمک

سازمان گزارشگران بدون مرز در نامه‌ای سرگشاده با «فاجعه‌بار» خواندن سرکوب روزنامه‌نگاران، وب‌نگاران و گسترش سانسور رسانه‌ها در ایران از کمیسر حقوق بشر سازمان‌ملل‌متحد خواست که از حقوق زندانیان عقیدتی ایران دفاع کند.

در این نامه که روز ۲۱ دی‌ منتشر شده، از ناوی پیلای خواسته شده که «پاسخی درخور و فوری» دهد و هر آنچه در توان دارد برای آزادی ٢٩ روزنامه‌نگار و ٢١ وب‌نگار زندانی در ایران را به کار گیرد.

به گفته این سازمان، زندانیان عقیدتی در «شرایطی غیر انسانی» در زندان‌های ایران به سر می‌برند و «قربانی تضعیقات و اعمال فشارهای» هر روز مقام‌های مسئول جمهوری اسلامی هستند.

این سازمان یادآوری کرده که درخواست‌های خود را برای دفاع حقوق زندانیان عقیدتی با احمد شهید، گزارشگر ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل در ایران مطرح کرده و خواستار اقدام او نیز شده است.

با نزدیک‌شدن به انتخابات مجلس نهم، موجی از بازداشت‌ها آغاز شده و طی ماه گذشته گزارش‌ها از بازداشت شماری از فعالان سیاسی، روزنامه‌نگاران و وب‌نگاران حکایت دارد.

فاطمه خردمند، احسان هوشمند، سعید مدنی و مهدی خزعلی از فعالان، روزنامه‌نگاران و وب‌نگارانی هستند که به تازگی در تهران توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده‌اند.

وضعیت جسمی مسعود باستانی، عیسی سحرخیز، محمد صدیق‌کبودند، حسین رونقی‌ملکی، سعید متین‌پور، مهدی محمودیان، کیوان صمیمی، آرش هنرور شجاعی نیز نگران‌کننده گزارش شده است.

گزارشگران بدون‌مرز در این نامه همچنین خواستار «برخورد قاطع» خانم پیلای با مسئولان جمهوری اسلامی برای جلوگیری از اعدام وحید اصغری و سعید ملک‌پور، دو وب‌نگار زندانی شده است.

وحید اصغری ۲۵ ساله و دانشجوی رشته انفورماتیک در هند که در سال ۱۳۸۷ حین سفر به ایران بازداشت شد، متهم به سازماندهی یک شبکه پورنوگرافیک و میزبانی چند سایت متعلق به مخالفان حکومت ایران است.

سعید ملک‌پور، فارغ‌التحصیل مهندسی متالورژی دانشگاه صنعتی‌شریف و ساکن کانادا که در مهر ۱۳۸۷ بازداشت و به اعدام محکوم شد، ۱۴ خرداد حکم اعدامش توسط دیوان عالی نقض شد اما همچنان در زندان است.

سازمان گزارشگران بدون‌مرز، ۲۷ تیر ماه نیز با یادآوری سالگرد بازداشت هفت وب‌نگار در ایران خواهان آزادی همه وبلاگ‌نویسان و روز‌نامه‌نگاران زندانی شده بود.

این سازمان با انتشار بخش‌هایی از نامه‌هایی که پیش‌تر برای ناوی پیلای و صادق آملی‌ لاریجانی، رئیس قوهقضاییه فرستاده بود، خواستار رسیدگی به وضعیت وبلاگ‌نویسان زندانی شده بود.

سازمان گزارشگران بدون‌مرز در گزارش سالانه آزادی رسانه‌های جهان که نهم دی ماه منتشر شد، ایران، چین و اریتره را بزرگ‌ترین زندان‌های جهان برای روزنامه‌نگاران در سال ٢٠١١ معرفی کرد.

پیش‌تر نیز در آذر ماه، «کمیته حمایت از روزنامه‌نگاران» اعلام کرد که امسال ایران بیشترین روزنامه‌نگاران زندانی را داشته است.

این نهاد حامی روزنامه‌نگاران، مستقر در نیویورک، شمار روزنامه‌نگاران زندانی در ایران را ۴۲ نفر بر شمرده بود.

کمیته حمایت از روزنامه‌نگاران پیش از این در نامه‌ای از احمد شهید، گزارشگر ویژه حقوق بشر برای ایران، از او خواسته بود که به وضع «منزجرکننده» روزنامه‌نگاران زندانی در ایران توجه کند.

فعالان سیاسی و مدنی، روزنامه‌نگاران و وب‌نگاران در ایران به‌ویژه پس از اعتراض‌های انتخاباتی خرداد ۸۸  تحت‌فشار حکومت قرار گرفتند و با بازداشت‌ها و احکام سنگین مواجه شدند و اکنون بار دیگر با نزدیک‌شدن به انتخابات مجلس نهم، این فشار‌ها افزایش یافته است.

0 comments:

ارسال یک نظر