سرکوب مخالفان همزمان با حضور ناظران اتحادیه عرب در سوریه

جـــرس: به گزارش منابع بین المللی، ناظران اتحادیه عرب که برای بازرسی ابعاد سرکوب مردم سوریه از روز دوشنبه هفته جاری به آن کشور رفته بودند، روز پنجشنبه ۲۹ دسامبر، به استان های اَدلب، حَما و درعا که شاهد تظاهرات مخالفان بشار اسد و سرکوب آنها توسط قوای حکومت در ده ماه اخیر بوده رفتند و همزمان از دمشق، پایتخت آن کشور نیز دیدار کردند، اما طبق آخرین گزارش ها، خشونت و سرکوب مخالفان در شهرهای مختلف سوریه همچنان ادامه دارد و بر اساس گزارش ها، در جریان ناآرامی های روز پنجشنبه، ۴۰ نفر جان خود را از دست داده اند که بیشتر آنها در شهرهایی بود که ناظران در آن حضور داشتند.


رادیو فردا به نقل از خبرگزاری فرانسه گزارش داده است که به رغم حضور ناظران اتحادیه عرب، دستکم ۶۸ تن از معترضان در دو روز اخیر کشته شده اند .
بنگاه خبری بی بی سی نیز گزارش داده است ناظران اتحادیه عرب که بر اساس طرح صلح این اتحادیه به سوریه رفته‌اند، از دمشق و چند شهر دیگر دیدار کردند؛ اما هنوز نشانه‌ای از توقف خشونت‌ها دیده نمی‌شود.

بر اساس این گزارش، در جریان ناآرامی های روز پنجشنبه، ۴۰ نفر جان خود را از دست داده اند که بیشتر آنها در شهرهایی که ناظران در آن حضور داشتند، از جمله حومه دمشق، کشته شده اند.

اتحادیه عرب در طرح صلح خود خواهان توقف فوری خشونت ها، فراخوان همه نیروهای نظامی به پادگان ها و آزادی همه بازداشت شدگان شده بود.

در طول سه روزی که از ورود هیأت ناظران این اتحادیه به سوریه می گذرد، ابهامات و سئوال هایی در مورد ژنرال مصطفی الدابی، رئیس این هیأت مطرح شده است.
سازمان عفو بین الملل گفته است که او مسئول شکنجه و ناپدید شدن عده ای از مخالفان دولت سودان در دهه ۱۹۹۰ بوده است.

ناظران اتحادیه عرب که کار خود را روز سه شنبه با دیدار از شهر حمص آغاز کرده بودند، تا کنون از شهرهای ادلب در شمال، درعا در جنوب و حماة و دمشق در غرب بازدید کرده اند.
مخالفان حکومت بشار اسد از بروز خشونت و کشتار در تمام این شهرها خبر می دهند.
سازمان ناظران حقوق بشر سوریه می گوید که دست کم چهار تن در اثر تیراندازی نیروهای امنیتی در مقابل یک مسجد در ناحیه دوما در حومه دمشق کشته شدند.
این سازمان می گوید که ناظران به ساختمان شهرداری دوما رسیده بودند که نیروهای امنیتی به سوی "ده ها هزار" نفری که در مقابل مسجد جامع شهر تجمع کرده بودند تیراندازی کردند.
این سازمان همچنین از کشته شدن تعدادی از معتراضان در سایر مناطق اطراف دمشق و شهرهای ادلب و حماة خبر داده است.
ناظران حقوق بشر سوریه همچنین گزارش داده اند که نیروهای امنیتی به یک بیمارستان در حماة هجوم برده اند تا مجروحان را بازداشت کنند.
سازمان ملل می گوید که در طول ۱۰ ماه ناآرامی در سوریه بیش از ۵۰۰۰ نفر کشته شده اند.
مخالفان بشار اسد از معترضان خواسته اند روز جمعه مجددا بعد از نماز، در تظاهرات سراسری علیه حکومت شرکت کنند.

0 comments:

ارسال یک نظر

آخرین آخبار